Sarı Kırkambar Fiyatları 2022 Ekim

Herkese selamlar hurda fiyatlarının hızlı bir şekilde değişiklik gösterdiği zamanları geride bırakıyoruz. Çünkü hurda fiyatlarında yaşanan bu değişiklik bütünüyle tüm fiyatlara da yansımaktadır.

Sizin için illere göre Ekim ayı hurda bakır fiyatları hakkında bilgilendirmelere göz attık. Tüm Türkiye’de bulunan ortalama fiyatları yazmaya gayret gösterdik.

Sarı Kırkambar Fiyatları

0-20 Kg arası: 81,00 ₺/kg

20 – 300 Kg Arası: 81,80 ₺/kg

300 Kg ve üzeri: 82,70 ₺/kg

Bakır İle İlgili Temel Bilgiler

Bakır dünyada en çok kullanılan malzemelerden biridir. Aşağıdaki tablo, bakırın başlıca faydalarına ilişkin bir genel bakış sunar:

Bakır, performans kaybı olmaksızın tekrar tekrar geri dönüştürülebilen az sayıdaki malzemeden biridir. Ayrıca geri dönüştürülmüş bakırın (ikincil üretim) ve çıkarılmış bakırın (birincil üretim) kalitesinde hiçbir fark yoktur, bu nedenle birbirlerinin yerine kullanılabilirler.

Geri Dönüşüm CO2 Emisyonlarını ve Enerji Kullanımını Azaltır

Bakırın geri dönüştürülmesi, değerli bir malzemeyi ekonomiye geri kazandırmanın oldukça eko-verimli bir yoludur. Bakırın geri dönüşümü, birincil üretimden daha az enerji gerektirir ve CO2 emisyonlarını azaltır.

Çevresel faydalarına ek olarak, elektronik atık gibi karmaşık bakır hurdalarının geri dönüşümü, altın, gümüş, nikel, kalay, kurşun ve çinko gibi diğer birçok metalin geri kazanılmasını sağlar.

Şunlarında Altını Çizebiliriz

Bakır, yüksek elektrik iletkenliğine sahip, bakır tellerin büyük miktarda elektrik taşımasına izin veren oldukça iletken bir metaldir. Bir tren, araba veya kamyondaki yüksek saflıkta bakır kablo tesisatı sistemi, aküden gelen akımı araç boyunca ışıklar, merkezi kilitleme, araç bilgisayarları ve uydu navigasyon sistemleri gibi ekipmanlara taşır.

Bakır, elektrik iletim hatları için de kullanılır. 2012 yılında, dünya çapında yaklaşık 490.000 km elektrik hattı faaliyetteydi; bu, New York City’den Los Angeles’a ve tekrar 12 kez uzanmaya yetecek kadardı.

Geriye kalan yüzde 12’lik kısım ise ulaşım sektörü tarafından kullanılmaktadır. Bir tren, araba veya kamyondaki yüksek saflıkta bakır kablo tesisatı sistemi, aküden gelen akımı araç boyunca ışıklar, merkezi kilitleme, araç bilgisayarları ve uydu navigasyon sistemleri gibi ekipmanlara taşır.

Yorum yapın