Sarı Çubuk Talaş Ekim Fiyatları Hakkında Bilgi

Yeniden selamlar her geçen gün hurda fiyatları değişiklik gösteriyor ve biz de bu fiyatlara yer vermeye devam ediyoruz.

Sizin için illere göre Ekim ayı hurda bakır fiyatları hakkında bilgilendirmelere göz attık. Tüm Türkiye’de bulunan ortalama fiyatları yazmaya gayret gösterdik.

Sarı Çubuk Talaş Fiyatları

0-20 Kg arası: 83,80 ₺/kg

20 – 300 Kg Arası: 84,70 ₺/kg

300 Kg ve üzeri: 85,60 ₺/kg

Bakır ve Geri Dönüşümle Alakalı Bilgiler

Bakır, modern yaşam için vazgeçilmez bir kaynaktır. Metal, otomotiv parçaları, teller ve kablolar, telekomünikasyon ekipmanları, elektrikli ev aletleri ve ev aletleri dahil olmak üzere çok çeşitli tüketim malları ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

Bakır, yeni malzemeler üretmek için geri dönüştürülebilen değerli bir metadır. 2009 yılında dünya çapında yaklaşık 2,6 milyon ton bakırın geri dönüştürüldüğü tahmin edilmektedir. Bu, her yıl üretilen tüm bakırın yalnızca çok küçük bir yüzdesinin yeniden kullanım veya geri dönüşüm için endüstriye geri döndüğü anlamına gelir.

Bakırla ilişkili ana atık akışları şunları içerir:

Elektrikli ekipman – örneğin elektrik kabloları ve kabloları, transformatörler, kapasitörler, devre kartları ve diğer elektronik bileşenler

Ev aletleri – örneğin, buzdolapları, dondurucular, çamaşır makineleri ve kurutucular

Otomotiv bileşenleri – örneğin egzoz sistemleri, araba aküleri, vites kutuları

Bakırın Genel Özellikleri

Bakırın yeni elektrik ve telekomünikasyon altyapısında kullanımının önümüzdeki on yılda yüzde 50’den fazla artması bekleniyor.

Bakır, tarih öncesi çağlardan beri insan gelişimi için önemli bir malzeme olmuştur. Para birimi olarak ve ayrıca alet, silah ve mücevher yapımında kullanılmıştır.

Metal, elektriksel, mekanik, termal ve korozyon direnci özellikleri için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak yalnızca son yıllarda önemli bir meta haline geldi.

Bakırın yüksek elektrik iletkenliği, elektrik üretimi ve iletimi için faydalı olmasını sağlar (kullanımın yüzde 44’ü). Bu özellik, bakırı elektrik üretimi ve iletiminde tercih edilen malzeme haline getirerek, elektriği evlere ve işyerlerine güvenli ve verimli bir şekilde ulaştırır. Bakır tellerden gelen elektriğin, kurulum veya bakım sırasında kısa devre yaptıklarında veya birbirine temas ettiklerinde kıvılcımlara neden olma olasılığı diğer metallerden daha az olasıdır.

Cihazlar ve tüketici elektroniği için devre, kablolama ve kontak sağlayan elektrikli ekipman, bakır kullanımının yüzde 14’ünü oluşturuyor. Geri kalan yüzde 12, ulaşım sektörü tarafından kullanılıyor: Bir tren, araba veya kamyondaki yüksek saflıkta bakır kablo tesisatı sistemi, aküden gelen akımı araç boyunca ışıklar, merkezi kilitleme gibi ekipmanlara taşır.

Yorum yapın