Kırkambar Bakır Fiyatları 2022 Ekim

Herkese selamlar hurda fiyatlarının hızlı bir şekilde değişiklik gösterdiği zamanları geride bırakıyoruz. Çünkü hurda fiyatlarında yaşanan bu değişiklik bütünüyle tüm fiyatlara da yansımaktadır.

Sizin için illere göre Ekim ayı hurda bakır fiyatları hakkında bilgilendirmelere göz attık. Tüm Türkiye’de bulunan ortalama fiyatları yazmaya gayret gösterdik.

Kırkambar Bakır Fiyatları

0-20 Kg arası: 122,40 ₺/kg

20 – 300 Kg Arası: 123,70 ₺/kg

300 Kg ve üzeri: 125,00 ₺/kg

Bakır İle İlgili Temel Bilgiler

Bakır, geniş bir uygulama ve kullanım yelpazesi ile dünyada en yaygın kullanılan metallerden biridir. Bakır, teller ve diğer elektrikli bileşenleri yapmak için kullanılır. Metal ayrıca sıhhi tesisat borularında, su sistemlerinde, inşaat malzemelerinde ve daha fazlasında kullanılır.

Bakır binlerce yıldır var olmuştur ve ilk olarak MÖ 3.000 civarında insanlar tarafından keşfedilmiştir. Eski Mısır mezarlarında ve Kızılderili sitelerinde bulunmuştur.

Bakır, elektrum (Yunanca), kupfer (Almanca), cuprum (Latin) ve kaymaktaşı (Arapça) dahil olmak üzere tarih boyunca birçok farklı isimle bilinmektedir.

Bakır ve Diğer Seçeneklerle Alakalı Şunları Dile Getirebiliriz

Bir tren, araba veya kamyondaki yüksek saflıkta bakır kablo tesisatı sistemi, aküden gelen akımı araç boyunca ışıklar, merkezi kilitleme, araç bilgisayarları ve uydu navigasyon sistemleri gibi ekipmanlara taşır.

Bakırın büyük çoğunluğu (%98) elektrik uygulamalarında tüketilir – elektriği evlere ve işyerlerine güvenli ve verimli bir şekilde ulaştırır.

Bakırın yüksek elektrik iletkenliği vardır, bu da onu güç aktarımı için ideal bir malzeme yapar. Bakırın elektrik iletiminde kullanımının 2020 yılına kadar her yıl %3 artması bekleniyor. Bakır, elektrik akımını elektrik üretim tesislerinden evlere ve işyerlerine aktaran elektrik devrelerindeki iletkenler için kullanılıyor. Son yüz yılda üretilen 690 milyon ton bakırın üçte ikisinin hala verimli kullanımda olduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapındaki bakır üretiminin yaklaşık yüzde 70’i elektrik/iletkenlik uygulamaları ve iletişim için kullanılmaktadır.

Cihazlar ve tüketici elektroniği için devre, kablolama ve kontak sağlayan elektrikli ekipman, bakır kullanımının yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Yorum yapın